Dátum: 23.08.2022
Autor: Mincovňa Kremnica

Emisný deň: 23.8.2022 (Mince budú v predaji od 7.septembra 2022)

Materiál: mosadz MS63

Nominálna hodnota: 5 Euro

Tiger našich lesov alebo prízrak. Aj takéto pomenovania dostala naša najväčšia mačkovitá šelma, rys ostrovid (Lynx lynx). V dospelosti váži samec v priemere 24 kilogramov a samica asi o štyri menej. Vo voľnej prírode sa môže dožiť 17 rokov. Veľmi typickými a nezameniteľnými znakmi rysa sú štetinky na ušniciach, škvrnitá srsť a krátky chvost. Ostrovid, tak ako naznačuje jeho meno, má výborný zrak, dokonalý sluch, ale slabšie vyvinutý čuch. Žije a loví spravidla individuálne. Je obratný a dokáže dobre a ďaleko skákať. Rys je v skutočnosti veľmi plaché zviera, ktoré na človeka nikdy neútočí. V minulosti lovila šľachta rysy pre ich cennú kožušinu. Jeho pazúry sa uplatnili v ľudovom liečiteľstve. Vzhľadom k jeho veľmi intenzívnemu prenasledovaniu a hubeniu sa do súčasnosti zachoval len v minimálnom počte v centrálnej časti severného Slovenska a vo východných Karpatoch. Od roku 1999 je u nás celoročne chránený. Slovenské rysy sú nielen vzácnym prírodným dedičstvom Slovenska, ale tiež zdrojovou populáciou pre posilnenie tohto druhu v ďalších krajinách Európy. 

Lícna strana:

Na líci zberateľskej euromince je vyobrazené mláďa rysa ostrovida v kompozícii s dospelým jedincom, pod ktorým je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciálky autora lícnej strany zberateľskej euromince Tomáša Lamača, DiS. „TL“. V hornej časti mincového poľa je v opise názov štátu „SLOVENSKO“ a letopočet „2022“. Pod nimi je štátny znak Slovenskej republiky. V spodnej časti mincového poľa sú dva otlačky stôp rysa ostrovida a nad nimi je nominálna hodnota „5 EURO“.

https://nbs.sk/wp-content/uploads/2022/07/DSCF8783_A_rys-ostrovid_b-1024x1024.jpg

Rubová strana:

Na rube zberateľskej euromince je z profilu zobrazená hlava rysa ostrovida, ktorá je v pravej časti mincového poľa doplnená jeho latinským názvom v dvoch riadkoch „LYNX LYNX“. Pod hlavou rysa ostrovida sú štylizované iniciálky autora rubovej strany zberateľskej euromince Mgr. art. Romana Lugára „LR“. V spodnej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „RYS OSTROVID“.

https://nbs.sk/wp-content/uploads/2022/07/DSCF8779_R_rys-ostrovid_b-1024x1024.jpg

Údaje o minci

Autor: averz: Tomáš Lamač, DiS.
reverz: Mgr. art. Roman Lugár
Materiál: mosadz MS63
Hmotnosť: 19,1 g
Priemer: 34 mm
Hrana: vrúbkovaná
Výrobca: Mincovňa Kremnica, š. p.
Rytec: Dalibor Schmidt
Náklad: 40 000 kusov (s možnosťou dorazby)
Emisia: 23. 8. 2022