Dátum: 08.07.2021
Autor: Mincovňa Kremnica

Emisný deň: 15.7.2021

Materiál: 900 Ag, 100 Cu

Nominálna hodnota: 10 Euro

Na zemeguli sa nachádza množstvo hôr a pohorí, ale iba 14 vrcholov, ktorých výška presahuje 8.000 metrov. Pred storočím sa rozpútali v Himalájach a Karakorume „preteky“ národov o dosiahnutie prvenstva vo výstupe na vrchol 8-tisícových hôr. V roku 1950 francúzski horolezci vystúpili na prvú – Annapurnu (8.091 m) a v roku 1964 čínski horolezci dosiahli vrchol poslednej nezdolanej osemtisícovky – Šiša Pangmy (8.013 m). Politické rozdelenie vtedajšieho sveta spôsobilo, že českí a slovenskí horolezci do tohto zápasu zasiahnuť nemohli. Po krátkom politickom oteplení sa v roku 1969 podarilo I. Gálfymu zorganizovať Tatranskú expedíciu Himaláje s cieľom vystúpiť na Nanga Parbat (8.125 m). Expedícia však vrchol nedosiahla. O dva roky neskôr neúnavný Gálfy zostavil druhú, 16-člennú expedíciu, v ktorej boli horolezci prevažne zo Slovenska. Opäť po trase z Rakiotského údolia od začiatku mája neúnavne budovali výstupovú cestu a 11. júla 1971 z posledného tábora vo výške 7.600 m vyrazila štvorica horolezcov. Iba dvaja z nich – Ivan Fiala a Michal Orolín – dosiahli hlavný vrchol Nanga Parbatu. Tento úspech vyvolal v československej, ale najmä slovenskej verejnosti vlnu nadšenia. Ozvena úspechu sa potom niesla ešte niekoľkými ďalšími rokmi.

Lícna strana:

Na líci zberateľskej euromince sú horolezci Ivan Fiala a Michal Orolín, ktorí spolu držia horolezecký čakan s československou zástavou na vrchole hory Nanga Parbat v roku 1971. Ivan Fiala drží karabínu, ktorú zanechali na vrchole hory. V spodnej časti mincového poľa je názov štátu „SLOVENSKO“. Pod ním je v dvoch riadkoch označenie nominálnej hodnoty zberateľskej euromince „10 EURO“, letopočet „2021“ a štátny znak Slovenskej republiky.

http://www.nbs.sk/_img/Documents/_BankovkyMince/Zberatelske/NangaParbat/NangaParbat_a.jpg

Rubová strana:

Na rube zberateľskej euromince je pohľad na vrchol Nanga Parbat, v ktorého popredí je postava lezúceho horolezca. V hornej časti mincového poľa je v dvoch riadkoch názov hory „NANGA PARBAT“, nad ním je označenie jej výšky „8125 m“ a pod ním letopočet jej zdolania slovenskými horolezcami „1971“. V pravej spodnej časti mincového poľa sú štylizované iniciálky autorky výtvarného návrhu zberateľskej euromince Márie Poldaufovej „MP“ a značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami.

http://www.nbs.sk/_img/Documents/_BankovkyMince/Zberatelske/NangaParbat/NangaParbat_r.jpg

Údaje o minci

Autor: Mária Poldaufová
Materiál: Ag 900/1000, Cu 100/1000
Hmotnosť:  18 g
Priemer: 34 mm
Hrana: • PRVÝ ÚSPECH SLOVENSKÝCH HOROLEZCOV V HIMALÁJACH
Výrobca: Mincovňa Kremnica, š.p.
Rytec: Dalibor Schmidt
Náklad:

v bežnom vyhotovení 2 600 kusov euromincí
v proof vyhotovení 6 500 kusov euromincí